Artık kaybolmakta olan bir türün son temsilcilerinden biri İzmir Çankaya’daki bu lokanta. Gerçek esnaf lokantası… Yemeklerde tereyağı, zeytinyağı, kuyruk yağı kullanıldığı, kara fırın kullanmanın yaygın olduğu, sunulan öğünlerin mevsimine göre değiştiği, her şeyin özenle ve kestirmece olmadan hazırlandığı eski dönemin son temsilcilerinden. Üçüncü kuşak işbaşında burada ama “Vedat Bey, zevkler değişip müşteri böyle istediği için bu şekilde hazırlıyoruz” şeklinde saçma sapan bahaneleri duymadığınız, duyamayacağınız bir ‘kurum’, yani haklı olarak kurumsallaşmış bir esnaf lokantası burası. İzmir’de öğle yemeği için ilk tercihim.

Vedat Milor

4

Tavsiyeler:

– Kuzu kokoreç sarma
– Elbasan tava
– Kuru fasulye
– Nohutlu işkembe
– Gerdan uykuluk

User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

İsmet Kaptan Mahallesi, Gazi Osman Paşa Cd. No:11, 35210 Konak/İzmir

Telefon:
İnceleme Ekle

7İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Emir E. 12 Ekim 2021 19:33
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

En iyi ve en temiz esnaf lokantalarından biri olduğunu düşünüyorum. Bütün yemekler günkü ve bütün kullandıkları malzemeler taze. Çalışanları deneyimli ve orda uzun yıllardır çalışan insanlar. Her gün çıkan farklı yemekleri bulunmaktadır. Ben şahsen buranın patlıcan kebabını çok seviyorum yediğim en iyilerinden bir tanesi mutsuz kalkmayacağınız bir yer. Peynir tatlısını da denemeden geçmeyin derim.

Oguz 7 Aralık 2019 00:44
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

3 kuşaktır gittiğimiz ve hiçbir zaman lezzetlerin değişmediği tek lokantadır. Fırın kokoreç efsanedir, ama asıl lor tatlısını denemelisiniz. Erken giderseniz fırından yeni çıkmış ılık şekilde bulabilirseniz tadından yenmez. Açık ara Türkiye’de ki en iyi lor tatlısıdır.

Gökhan YAVUZSOY 17 Temmuz 2019 13:39
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Tas kebabı ve kuru fasülye söyledim. Tas kebabı o kadar kuru ve tatsızdı ki çok şaşırdım. Kuru fasülye ise ne çok iyi ne de çok kötü. Kuru fasülye de pişmeyen fasülye taneleri ağzıma geldiği oldu. Kuru fasülyedeki salçanın yoğun tadı ağzınıza geliyor. Tas kebabına 35 TL verdim. Az kuru 10 TL. Bir daha gitmem. Fiyatlar fahiş. Bu lokanta bu liste de olmayı hak etmiyor.

Erkut Bekki 27 Haziran 2019 22:49
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Esnaf lokantası dendiği zaman İzmir’de ilk sırada yazılabilecek bir yer. Kendilerine has yollarla kaliteden ödün vermeden titizle hazırlanan zeytinyağlılar, et yemekleri ve sakatat çeşitler. Her yönden aradığınız lezzeti bulabilceğiniz bir yer. Sahipleriyle tanışdığınız zaman bu işletmenin yıllardır zirvede yer almasını rahatlıkla anlayabiliyorsunuz.Bir sakatat sever olarak kokoreç sarmayı kesinlikle denemenizi öneririm. Ayrıca yemeğinizi meşhur peynir tatlısıyla (kaymak ile beraber) sonlandırmazsanız eksik ayrılmış olacağınızı belirtirim.

Oğulcan Ertunç 16 Kasım 2018 14:33
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

3. Aile jenerasyonu ile devam eden işletmenin yeri ise oldukça merkezi, Çankaya Metro Durağından çıktıktan sonra Gaziosmanpaşa Bulvarına giderken bulunan 1369. Sokakta yer alıyor. Daha dışarıdan ilk gördüğünüz anda size o esnaf lokantası sıcaklığını hissettiriyor. İçeriye geçtiğimiz zaman ise oldukça ferah, temiz bir mekan karşılıyor bizi. Sıra sıra dizilmiş uzun masalar sizi yemek seçmeye yönlendirir gibi duruyorlar.

Yemek olarak ne almak istediğinize karar vermesi oldukça güç burada, ev yemeklerinde bu kadar başarılı olununca seçenekleri değerlendirip seçmek çok zor, olur da karar veremezseniz burada, size iyi bir rehber olan ustanın sözünü dinlemelisiniz. Biz öğleden sonra biraz geç kaldığımız için ciğer sarmayı kaçırdık ancak biraz bakınıp kendimize tandır ve şehriyeli Ankara Kebabı söyledik, yanında ise cacık tercih ettik. Masamıza siparişlerimizden önce hemen bir salata tabağı servis edildi. Ardından yemeklerimizin yerlerini aldığını gördük. Tandırını değerlendirecek olursak, eti çok güzel ağır bir ateşte pişmiş lif lif dağılan ancak bir o kadar da tok bir yapıya sahipti, biraz da yağlı bir etin tercih edilmesinden dolayı o ağır ateşte bütün aromasını korumuş ve lezzet konusunda hiç eksiği yoktu. Tandırın altında bulunan beğendisi ise İzmir’de yediğimiz en iyi beğendiydi. İçerisinde ki sıvı oranı, etle birleştiği zaman ki bütünlüğü gerçekten çok kıvamlıydı. Şehriyeli Ankara Kebabı ise şehriyeler arasına saklanmış bir kuzu eti barındırıyor. Kuzu eti ise iyi pişmiş az kemikli bir yapıda, çok zorlanmadan kemiğinden ayrılması ve sıvısını kaybetmemesi oldukça iyiydi. Tat olarak bakacak olursak bir tandır olmasa da, ağır olmayışı ve çok fazla kuzu eti gibi kokmaması kuzu etine korkarak yaklaşanları cezbedebilir. Ankara kebabının yanında gelen şehriye pilavı ise bol dometesli, biberli ve hafif suluydu. Kuzu etini hafifletmek için harika bir destekleyici yemek olmuş, kuzu etine çok yakışmış. Yemeğimizin yanına söylediğimiz cacık ise kuru cacık kadar yoğun olmasa da çok sulandırılmamış olması bizi memnun etti, üzerine ekilen nanenin korkakça atılmaması yemeklerin üstüne kendisini iyi pekiştirdi dememizi sağladı.
Yemeklerden sonra çok az kalan mide boşluğumuzu ise hemen bir lor tatlısı ile kapayalım dedik, buranın lor tatlıları günlük yapıldığı için oldukça taze. Kendileri oldukça güzel yumuşak yapıda ve şerbeti güzel çektirilmiş. Servisinde çok fazla şerbet olmaması sizi üzmesin, içerisine oldukça güzel çektirilmiş yeterli miktarda şerbet barındırıyor .

Son olarak fiyatlara gelecek olursak, fiyatlar ortalama bir esnaf lokantasından pahalı ancak yediğiniz yemeğin kalitesine göre iyi diyebiliriz.

Çağdaş 25 Ekim 2018 22:09
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Yemekleri güzel ama gereksiz pahalı.

Berk 25 Ekim 2018 18:50
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Izmirdeki en iyi esnaf lokantasi. Et yemegi cesitleri bol ve lezzetli olur. Kuru fasulyesi de cok iyidir. Yillardir yerim bir kere bile dusuk kaliteli, rahatsiz edici birsey denk gelmedi.