“Vedat Bey, sizden sonra o yerin yemekleri bozuldu!” 

Sizlerden gelen mesajlarda en çok yakınılan husus buydu. Bu gerçeğin tabii ki her zaman farkındaydım ve uzun zamandır bunu nasıl engelleyebileceğimi düşünüyordum. Dinamik ve içeriği sürekli değişen yapısı ile bu uygulamanın çözüm sağlayacağına inanıyorum. Kalitesini düşüren restoranlar bu uygulamada kalıcı olamayacaklar. Gelen yorumlar neticesinde bunu tespit ettiğimizde listeden çıkarılacaklar. Yeni açılan ve kaliteye önem veren yerler ise gelen tavsiyeler doğrultusunda uygulamadaki tavsiyeler listesine girebilecekler. 
 

DEMOKRATİK BİR TAVSİYE SİSTEMİ

Sistemin işleyişi de çok basit. İlk etapta, benim yıllar içerisinde ziyaret ettiğim yerleri sadece LEZZET açısından belli bir puanlamaya göre listeledim. Bundan sonraki görev ise size düşüyor. Vereceğiniz puanlarla bu yerleri LEZZET, SERVİS, HİJYEN ve AMBİYANS açısından değerlendirebileceksiniz. Böylece bana gösterilmesi muhtemel özel muamelenin etkisini asgari düzeye indirmiş olacağız. Zamanla sadece LEZZET bakımından puanı belli bir seviyenin altına düşen yerleri, farklı zamanlarda gönüllü ekibim gizlice ziyaret edip, o yerin listede kalıp kalmaması yönünde son kararı verecekler. 

“Restoranlara ücret karşılığı reklam hizmeti veriyor musunuz?”

Benim lezzet açısından tercihlerimi beğenmeyebilirsiniz veya uygulamayı kullanırken teknik olarak bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu yöndeki eleştirilerinize büyük saygı duyuyorum. Ancak lütfen şunu kesinlikle unutmayın: Bu uygulamayı yaparken üzerine en çok eğildiğim şey, hiçbir restoran ile çıkar ilişkisine girmeden düşüncelerimi sizlere en dürüst, güvenilir ve tarafsız biçimde ulaştırabilmek. Bu yüzden, hiçbir restorana ücret karşılığı reklam hizmeti vermiyorum ve hesabımı ödüyorum. 
 

PUANLAMA SİSTEMİ

Her lokantayı dahil olduğu kategorisi içinde 5 yıldız üzerinden değerlendiriyorum. Anlamları şu:

5 yıldız: Türünün en iyisi 
4 yıldız: Türünün en iyilerinden biri
3 yıldız: Türünün iyilerinden. Vasat üstü.

4.5 yıldız verirsem türünün en iyilerinden biri ancak en iyisi deme hususunda tereddütlü olduğumu gösteriyor. Bu uygulamada ilk etapta benden en az 3.5 alan restoranlara yer vermek istedim. 

RESTORANLARA VE İYİ YEMEĞİ SEVENLERE BİR ÇAĞRI

Yemek açısından giderek yozlaşan bir dünyada yaşıyoruz. Ekonomik baskılar ve kar hırsı neticesinde, kalite yerine maddi çıkarlara öncelik veren restoranların sayısı giderek artıyor. Ancak mesleğine duyduğu saygı ve tutku ile hala kaliteli malzemenin peşinde koşup, sizlere iyi yemek yedirmek isteyen restoranlar da var. Çok daha kötü mekanlar dolup taşarken sizin işinize gösterdiğiniz özenin hak ettiği ilgiyi görmemesi her insanın cesaretini kırar. Bu duygunun nasıl bir şey olduğunu çok iyi biliyorum. Peki sonuç? Cesareti kırılan ve maddi olarak zarar eden iyi yerlerin giderek yok olması. Bu uygulama açısından beni en çok motive eden husus, bu yerlerin hak ettiği ilgiliyi görme şansını arttırarak pratikte ülke gastronomisi için iyi bir etki yaratabilme potansiyeli. Malzeme seçimi ve pişirmede kaliteye öncelik veren restoranlara bir çağrımdır. Bize ulaşıp kendinizi tanıtın. Yemeklerinize gösterdiğiniz özeni anlatın. Gönüllü ekibimiz, gizlice ziyarette bulunup bunun takdirini yapacaktır. Bu aynı zamanda, iyi yemek seven takipçilerime bir çağrımdır. Bu listede muhakkak sizi tatmin etmeyen veya damak tadınıza uygun olmayan yerler olacaktır. O yüzden sizlerden öncelikle biraz sabırlı olmanızı rica ediyorum. Hem sizlerin hem de gönüllü tavsiye ekibimin geri dönüşleri ile zamanla gelişerek, iyiye gidecek bir liste bu. Daha da önemlisi, gittiğiniz yerlerde iyi yemek yemek istediğinizde lütfen listedeki yerleri de göz önünde tutarak, kaliteye önem veren yerleri ödüllendirmenizi rica ediyorum.
 

RESTORAN SAHİPLERİNİN DİKKATİNE

Lütfen kendisini Lezzet Rehberi Tavsiye Ekibi gönüllüsü olarak tanıtarak rezervasyon yaptıran veya farklı taleplerde bulunan kişilere itibar etmeyiniz.
 

BİZE SPONSOR OLMAK VEYA İŞBİRLİĞİNDE BULUNMAK İSTER MİSİNİZ?

Yukarıda vurgulamıştım. Hiçbir restorana ücret karşılığı hizmet vermiyoruz. Eğer uygulamanın dürüstlük ve güvenilirlik ilkelerine zarar vermeyecek bir sponsor iseniz veya sahip olduğumuz prensiplerle örtüşen bir işbirliği projeniz var ise lütfen iletişime geçin.